עד מומחה וחוות דעת

טופס צור קשר

אנו מציעים שילוב מנצח של ידע ומומחיות, עם טכנולוגיות מתקדמות ויכולות הפקה.

דורון בלדינגר (B.Tech,LL.B)

הינו מהנדס ומשפטן, מומחה לראיות מוקלטות ומשפט פלילי.

מומחה בפענוח זירות פשע עפ"י תיעוד

מומחה בבדיקת אותנטיות של הקלטות (אודיו / וידאו) וצילומים.

בעל ניסיון רב בתיקים שונים ומגוונים בתחום המשפט הפלילי והאזרחי.

מגיש חוות דעת משפטיות ומשמש כעד מומחה בבית משפט.

בלדינגר הוא איש הייטק לשעבר, בתחומי פיתוח חומרה, הנדסה ושיווק.

  • מהנדס אלקטרוניקה בהתמחות תקשורת (רשום בפנקס המהנדסים).
  • בוגר במשפטים (התמחות משפט פלילי) במרכז האקדמי "שערי משפט".
  • בוגר קורס גישור במרכז האקדמי "שערי משפט".
  • בוגר מסלול חוקרים פרטיים של היחידה הארצית לחקירות וביטחון.
  • בוגר המכון הישראלי לחוות דעת מומחים ובוררים בהסמכת עדים מומחים ובהסמכת בוררים.

מי שנמצא בהליך משפטי כזה או אחר, אם כתובע או כנתבע, נאלץ פעמים רבות להצטייד בחוות דעת של מומחה לצורך הוכחת טענותיו. הכלל הינו, כי בעל דין שמבקש להוכיח טענות שאינן בגדר עובדות ברורות, אלא מסקנות או סברות מעובדות מסוימות, חייב להוכיחן באמצעות חוות דעת מומחה אשר ערוכה בהתאם לדרישות הדין.

מומחה הינו בדרך כלל אדם בעל השכלה פורמאלית וניסיון רלבנטי בתחום. חוות דעתם של מומחים נדרשת בתחומים שונים, כך למשל, לגבי נזקי גוף נדרשים מומחים בתחום הרפואה, לגבי מקרקעין ובניה מהנדסים ושמאים, בתיקים כלכליים רואי חשבון וכלכלנים וכדומה. ברור ומובן שיש חשיבות רבה מבחינת המשקל הראיתי שמייחס בית המשפט למידת בקיאותו של המומחה בתחום הרלבנטי לגביו הוא נדרש לחוות את דעתו.

עם התפתחות המדע והטכנולוגיה בעידן שלנו, נוטים בתי המשפט להסתמך יותר ויותר על חוות דעת של מומחים בתחומים שונים ולבסס עליהן את החלטותיהם.

לעיתים חוות הדעת נדרשת עוד בטרם נקיטת ההליך המשפטי וזאת על מנת לבסס את התביעה, ולא ניתן להגיש את התביעה בלא לצרף אליה חוות דעת (כגון בתחום של ליקוי בניה או ניתוח של זירת התרחשות מתיעוד). במקרים אחרים ניתן לצרף את חוות דעת של מומחה גם לאחר נקיטת ההליך במסגרת שלב הגשת הראיות.

חוות הדעת שעורך המומחה ומוגשת לבית המשפט כראיה, כמוה כעדותו של המומחה בבית המשפט, כאילו נמסרה במסגרת החקירה הראשית של העדים. לבא כוחו של הצד שכנגד עומדת הזכות לחקור את המומחה אודות האמור בחוות דעתו במטרה לטעת ספק בלב בית המשפט במסקנותיו, במקצועיותו או אף באמינותו של המומחה.

כאשר המומחה מכין את חוות הדעת, עליו להיות מוכן גם להגן עליה בבית המשפט, באם יידרש לכך.

לשם חקירתו חייב המומחה להתייצב בבית המשפט. באם לא התייצב המומחה להיחקר, עלול הדבר להביא למחיקת חוות הדעת באופן שלא ניתן יהיה להסתמך עליה.

ככל שבית המשפט נוטה יותר להסתמך על העד המומחה, כך נדרשת רמת וודאות, אמינות ומהימנות גבוהה יותר של חוות הדעת ולכן על המומחה מוטלת אחריות כבדה במתן חוות דעתו.

לכן יש להקפיד ולאפשר למומחה לבצע את כל הבדיקות הדרושות לביסוס חוות דעתו.

כאשר בית המשפט שוקל את חוות דעתו של המומחה, הוא לוקח בחשבון את רמת הניסיון בתחום עיסוקו, רמתו המקצועית, הידע והבקיאות הספציפית בתחום העומד לדיון, עומק והיקף הבדיקות שערך ועוד.

על חוות דעת מומחה להיות ערוכה בהתאם לכללים שנקבעו בפקודת הראיות, ובין היתר, על המומחה לפרט בה את שמו, מקום עבודתו, פרטי השכלתו וניסיונו המקצועי וכן להצהיר כי אין לו כל עניין בנשוא חוות הדעת.

מומחה אינו יכול להיות מי שיש לו עניין בנושא לגביו התבקש לחוות את דעתו. קיומו של קשר כזה פוגם באובייקטיביות הנדרשת מחוות הדעת ועלולה להביא בסבירות גבוהה לפסילת חוות דעת המומחה.

לסיכום: בעניינים של מקצועיות ומומחיות, זכרו שאין חכם כבעל הניסיון.

חשוב לבחור במומחה המתמחה באופן ייחודי בתחום בו עוסק המקרה שלכם.
עד מומחה מקצועי ורציני יכול לשמש כגלגל הצלה לכל ההליך המשפטי שלכם.

מאמרים נוספים

וידאו - שיפורי איכות והמרות קבצים
תחומי מומחיות

שיפור איכות תמונת וידאו

באמצעות ציוד אולפן ייחודי ומשוכלל, אנו מבצעים שיפורי איכות להקלטות וידאו המתקבלות ממקורות שונים (בהירות, חדות וצבע), מבצעים המרות וידאו אנלוגי ודיגיטלי לפורמטים שונים 1:1 למקור ותוך שמירת המקור.
לכידות תמונות סטילס מוידאו מתבצעות ברמת ה-Frame, ברזולוציה של 1/25 שנייה.

להמשך קריאה »
קריסתה של מערכת המשפט בישראל
מאמרים

קריסתה של מערכת המשפט בישראל

07/01/2011

למרות המחשבה המוטעית, כאילו בראש הפירמידה של מערכת המשפט בישראל, עומדים שר המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה, התברר לאחרונה באופן מוחשי, שדווקא פרקליטות המדינה היא זו שמנהלת את מערכת המשפט והצדק במדינת ישראל.

להמשך קריאה »
חוות דעת מומחה
תחומי מומחיות

חוות דעת מומחה

עדות מומחה מוגשת לביהמ"ש בכתב, כמסמך חוות דעת מסודר עפ"י פקודת הראיות.
המומחה מצהיר כי חוות דעתו שבכתב, כמוה כעדות מעל דוכן העדים.
והצד השני במשפט רשאי לבקש לחקור את המומחה בחקירה נגדית.

להמשך קריאה »
יעוץ והדרכה
תחומי מומחיות

יעוץ והדרכה

א. יעוץ טכני ופתרונות יצירתיים בהגדרת מערכי צילום והקלטה, מערכות טמ"ס ואבטחה (וידאו וסאונד) הכוללות מצלמות גלויות וסמויות, מקרופוני שטח ומערכות הקלטה.
ב. יעוץ והדרכה בענייני הקלטות סאונד כולל סימולציות תישאול ומשחק תפקידים במהלך שיחה, על מנת למקסם את תוצאות הלקוח הן בשמירה על דיסקרטיות והן בהשגת המידע.

להמשך קריאה »