פענוח זירות פשע מתיעוד

טופס צור קשר

דורון בלדינגר מומחה בניתוח ופיענוח זירות פשע מתיעוד ומהקלטות.
מעל 20 שנות ניסיון.
עד מומחה בבתי המשפט.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא התחייבות התקשרו: 054-421-2424, או שלחו הודעת whatsapp נשמח לשמוע מכם.

חוקר פלילי:

מומחה לפענוח וניתוח צילומי הזירה והממצאים כפי שתועדו ע"י המז"פ המשטרתי (בסמוך להתרחשות האירוע), או כפי שמצויים בחומרי הראיות אשר הוגשו לבית המשפט (בשלב ניהול תיק פלילי או כבר עם הגשת כתב אישום).

חוקר זירת פשע:

המומחה מקבל את תיק החקירה ובוחן את הממצאים ומסקנות שעולים בדוחות המז"פ וכמו כן, את סעיפי כתב האישום אל מול השוואתם לממצאים ברי השוואה שנאספו ובזירה, כגון: מעתקי עקבות נעלים, עקבות צמיגים, סרטוני מצלמות אבטחה, זיהוי חשודים ועוד.
ניתוח ממצאי זירת עבירה מתיעוד, משמש לצורכי חקר האמת וקידום תהליכי חקירה ומשפט.

חוקר פשע:

את ממצאי תיק החקירה ניתן לבחון גם בשלבים מאוחרים כשתיק פלילי מגיע לכדי התנהלות משפטית ואף בשלבים מאוחרים יותר כשתיק פלילי נפתח לדיון מחדש בסוגיה ספציפית. אם בהליך ערעור על הרשעה ואף לאחר שנים בהליך של משפט חוזר. אז בוחנים מחדש את הראיות אל מול הדוחות והמסקנות שהתקבעו להן לאורך השנים, כאילו חזר המומחה מחדש אל זירת הפשע ובוחן אותה כעת לראשונה.

לדוגמא, מספר תמונות מיתוך חוות דעת בתיק פלילי (רצח) בחו"ל, במסגרתו התבקשנו לפענח את הגעת הרוצחים אל הזירה עפ"י מצלמות אבטחה שונות שקלטו אותם במסלול הגעתם אל הזירה ובריחתם ממנה לאחר הירי, הן על מנת לבדוו את מספרם של המעורבים בפשע וכמו כן על מנת להשוות את ממצאי ניתוח המצלמות לגבי מסלולי הנסיעה עם עדויות שונות שהיו בתיק החקירה.

בין השאר, עלו גם סוגיות נוספות של עקבות צמיגי אופנוע חשוד שנבדק אל מול תמונות המז"פ של עקבת גלגל אשר נמצאה בסמוך לזירת הרצח ובוצעו השוואות תמונה בין עקבות אלו (בזירה) לבין עקבות האופנוע שניתפס על מנת לברר האם מדובר באותו האופנוע או לאו.

סיבות עיקריות לבחינת הראיות מטעמכם והמקרים בהם כדאי לכל מי שנמצא בהליך פלילי להתייעץ עם חוקר זירת פשע?

  1. כדאי לבחון האם קיבלתם בתיק החקירה, שעבר לידי הסנגור, את שלל חומרי החקירה והראיות, או רק חלק מהם?
    הניסיון מלמד, כי תמיד ישנן ראיות, שיכול להיות בהן פוטנציאל לזכות נאשם, או שיש בהן כדי לערער או להחליש את תיק החקירה ולכן הן לא מועברות לסנגור עם שלל החומרים. לעיתים אף יוצאו בגינן תעודות חיסיון כאלה ואחרות. רק בחינה מעמיקה של כתב האישום ותיק החקירה שהתקבל, אל מול שלל הראיות שנמסרו, יכולה לסייע להגיע אל ראיות אלה ולבחון אותן בחינה מעמיקה.
  2. לצורך בחינת הראיות מטעמכם, בדגש על כל הראיות (גם ראיות מזכות), שלעיתים נזנחות על שולחן החקירה ברשות החוקרת, שעל פי רב נותנת עדיפות לחקור ראיות המקדמות הרשעה דווקא ונותנת פחות דגש על ראיות שיש בהן אולי פוטנציאל זיכוי לטובת הנאשם.
  3. לצורך בחינת החשדות מטעמכם ובדיקת הדוחות המשטרתיים, לרבות חוות דעת מומחי המשטרה ומטא"ר:
    למשל, בתיקים שבהם הוגש כתב אישום המתבסס על סמך זיהוי חשוד ממצלמות אבטחה, או על זיהוי קול של דובר כזה או אחר ובהינתן מצב שבו הנאשם טוען שאינו החשוד שנראה במצלמות או הדובר שנשמע בהקלטה.
    במקרים כגון אלה, כדאי לבחון את הממצאים ובהתאם לתוצאות וככל שהם אכן תומכות בגרסת הנאשם, אזי להגיש חוות דעת אל מול תיק העבודות של מומחי המשטרה.
  4. גם כאשר מדובר כביכול ב"תיק חזק" ואפילו אם פניו של הנאשם לקדם עסקת טיעון, נכון יעשה, אם בטרם ינהל הליך משפטי, יבדוק את הראיות תחילה ע"י מומחה מטעמו ורק אז, בהתאם לתובנות שיעלו מהבדיקה, יחליט עם עורך דינו על קו ההגנה הנכון והראוי יותר למצב העניינים בתיק הנדון.

מאמרים נוספים

הזיגזג של ערוץ 10
מאמרים

הזיגזג של ערוץ 10

02/03/2011

רגע לפני שתהפכו את הסלולרי שלכם לטייפ מנהלים, חשוב שתדעו.
השרות 90* יכול להוות אולי אלטרנטיבה למקרה "אין ברירה", אך זה לא פתרון לצורכי הקלטה, שישמש כנשק יום הדין ויעזור לכם בשלב ההוכחות בביהמ"ש.

להמשך קריאה »
תחומי מומחיות

ניתוח ופענוח שריפות והצתות עפ"י תיעוד וידאו

באמצעות פענוח וניתוח צילומי זירה ותמונות מוצגים, כפי שתועדו ע"י חוקרי כיבוי אש ובהשוואה לתיעוד מצלמות האבטחה, אשר תיעדו בזירה בזמן פרוץ האש ולעיתים אף את רגע ניצוץ האש הראשון. ניתוח ממצאי זירת שריפה מתיעוד, משמש לצורכי חקר האמת וקידום תהליכי חקירה ומשפט בתיקי נזיקין ובתביעות ביטוח.

להמשך קריאה »
מעבדת קול
תחומי מומחיות

מעבדת קול

בדיקות אותנטיות של הקלטות שמע וכמו גם בדיקות להשוואת קול וזיהוי של דוברים בהקלטה, הפכו לאחד הנדבכים החשובים בבדיקת ראיות מוקלטות (שמע).

באמצעות ציוד אולפן ייחודי ומשוכלל, תוכנות ייחודיות וניסיון רב בתחום, אנו מבצעים בדיקות אותנטיות לאיתור עריכה ו/או התערבות בהקלטות שמע וגם בדיקות להשוואת דוברים בהקלטה ע"י מערכת "מנוע זיהוי דובר" ביומטרית.

להמשך קריאה »
מדבר שקר תרחק
מאמרים

מדבר שקר תרחק

26/09/2011

בבית המשפט האיסור הוא אף חמור יותר – מדבר שקר תרחק, לא רק שאסור לשקר, אלא שחייבים להתרחק מכל דבר שעלול להיראות כמו שקר או להביא לידי שקר. בית המשפט חייב להיות מקום של אמת צרופה. אבל כנראה שמימרה זו לא חלה על אלה שאמונים על שמירת החוק והסדר, הינו המשטרה והפרקליטות.

להמשך קריאה »
תתכוננו לקיץ של מעצרים
מאמרים

תתכוננו לקיץ של מעצרים

25/06/2012

רגע לפני שתהפכו את הסלולרי שלכם לטייפ מנהלים, חשוב שתדעו.
השרות 90* יכול להוות אולי אלטרנטיבה למקרה "אין ברירה", אך זה לא פתרון לצורכי הקלטה, שישמש כנשק יום הדין ויעזור לכם בשלב ההוכחות בביהמ"ש.

להמשך קריאה »