בדיקת אותנטיות הקלטות

טופס צור קשר

דורון בלדינגר מומחה בביצוע וניתוח בדיקת אותנטיות הקלטות אודיו / וידאו, איתור עריכה והתערבות בהקלטה.
מעל 20 שנות ניסיון.
עד מומחה בבתי המשפט.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא התחייבות התקשרו: 054-421-2424, או שלחו הודעת whatsapp נשמח לשמוע מכם.

בדיקת אותנטיות לאיתור עריכה / "בישול" בהקלטות סאונד ובהקלטות וידאו

ישנם מקרים בהם הצדדים להליך המשפטי מגישים הקלטות לבית המשפט

לעיתים מדובר בהקלטות סאונד (שמע) של שיחות טלפון או פגישות שונות ולעיתים מדובר בהקלטות משולבות וידאו שהוקלטו באמצעים שונים. הקלטות אלו יכולות להיות הקלטות פרטיות שבוצעו ע"י בעלי הדין עצמם, הקלטות שבוצעו ע"י בעלי מקצוע כגון חוקרים פרטיים, הקלטות של חברות ביטוח וכדומה, או אף הקלטות חקירה המבוצעות ע"י משטרת ישראל בחדרי החקירות כאשר הן מתעדות את מהלך התשאול והחקירה של חשודים בתיקים פליליים.

המטרה בהצגת הקלטות בהליך משפטי, היא בדרך כלל בכדי לבסס את טענות הצדדים על ראיות מוצקות המוכיחות לטענתם את גרסתם, אלא שלעיתים מדובר דווקא בהקלטות שנערכו ("בושלו"), היינו בוצעה בהן התערבות מאוחרת ותוכנן שונה אם ע"י הוספה או השמטה של חלקים מהשיחה. פעולות שכאלה עלולות להביא לבידוי ראיות ואף עיוות דין.

דווקא כיום כשאנו מצויים בעולם טכנולוגי וכאשר תוכנות עריכה שונות ומגוונות נמצאות וזמינות באופן "חופשי" להורדה באינטרנט, לא תמיד דרוש ידע טכני נרחב על מנת לערוך הקלטה. ע"י פעולות פשוטות יחסית גורמים שונים יכולים "לבשל" הקלטות אותן הם מגישים לביהמ"ש כראיה ובכך תומכים את טיעוניהם על ראיות שקריות ומזויפות.

(ראוי להזכיר בנקודה זו, שפעולת "בישול" הקלטות היא למעשה בידוי ראיות וזו עבירה פלילית לכל דבר ועניין).

במקרים כאלה, כשעולה חשד בדבר "בישול" הקלטות, תידרש בדיקה מדוקדקת וחוות דעת המבררת את המחלוקת בעניין ההקלטות לגבי שאלת מקוריותן והאם אכן עברו עריכה או התערבות מאוחרת.

מצד שני, קיימת גם גישה הפוכה: כאשר צד אחד להליך מגיש הקלטות שמע או וידאו אותנטיות, על מנת שיוכל לבסס עליהן את טענותיו והצד השני מעלה כנגדו טענות שווא לגבי חוסר אותנטיות הראיות כביכול ומבלי שיש בכך דבר. הכל במטרה להביא לפסילת הראיות המוקלטות שהוגשו כדין ועל מנת שלא יוכלו לסייע בידיו להוכיח את גרסתו.

גם במקרים כאלה תידרש בדיקה וחוות דעת נגדית לטענות הצד שעורר את המחלוקת בעניין ההקלטות שהוגשו וחוות הדעת תקבע אם אכן מדובר בהקלטות אותנטיות והאשמת שווא, או שמה ההקלטות אכן מזויפות וראוי שיפסלו.

ב-AVidence אנו מומחים בבדיקת הקלטות אודיו ווידיאו. באיתור "בישולים" ועריכות, קיטועים ברצף ההקלטה ואף יודעים לאתר מידע טכני אשר קשור במאפייני הקובץ הדיגיטלי ומעיד לעיתים על כך שקובץ מסוים עבר עריכה, המרה או שינוי.
הקלטות אודיו (שמע) נבדקות בקפדנות וברזולוציות של אלפיות שנייה ( sec 1/1000 ) והקלטות וידאו נבדקות ברמת הפריים

(Frame = 1/25 sec).

כאשר מדובר בהקלטות שהוקלטו בתנאים קשים, ברשותנו ציוד מתאים על מנת להשביח אותן ואנו מבצעים פעולות לשיפור איכות התמונה בוידאו וכמו כן פעולות לשיפור איכות הסאונד, סינון רעשים והצפת קולות הדוברים במקרה שמדובר בהקלטות שמע.

אנו גם מגישים חוות דעת מומחה לבית המשפט ויכולים להביא מחד לפסילת הקלטות "מבושלות" או מנגד לקבלת הקלטות שנמצאו אותנטיות ואז הן מוגשות כראיות קבילות, אשר שופכות אור על אשר אירע ומסייעות לביהמ"ש להגיע לחקר האמת ולהכרעה צודקת בין טענות הצדדים.

להלן דוגמא בה אותר פגם בהקלטה ע"י בדיקה בציר הזמן ברזולוציות של אלפיות שניה (1/1000).

בדיקת אותנטיות הקלטה

להלן דוגמא בה אותר קטע הקלטה שהוכנס והושתל בהקלטה אחרת ע"י כך שאותר השינוי ברעשי הסביבה – נבדק בציר התדר.

בדיקת אותנטיות הקלטה

מאמרים נוספים

וידאו - שיפורי איכות והמרות קבצים
תחומי מומחיות

שיפור איכות תמונת וידאו

באמצעות ציוד אולפן ייחודי ומשוכלל, אנו מבצעים שיפורי איכות להקלטות וידאו המתקבלות ממקורות שונים (בהירות, חדות וצבע), מבצעים המרות וידאו אנלוגי ודיגיטלי לפורמטים שונים 1:1 למקור ותוך שמירת המקור.
לכידות תמונות סטילס מוידאו מתבצעות ברמת ה-Frame, ברזולוציה של 1/25 שנייה.

להמשך קריאה »
למה שמדינת ישראל תערער על תחושותיה של אמא המזהה את בנה בוידאו החמאס?
מאמרים

למה שמדינת ישראל תערער על תחושותיה של אמא המזהה את בנה בוידאו החמאס?

מיד עם פרסומו של סרטון החמאס, בו מראים לראשונה את אברה מנגיסטו, השבוי בידיהם כבר 8.5 שנים, התחילו הדעות החלוקות, הספקולציות, מקדמי האג'נדות והמומחים השונים לבחוש. כל ערוץ תקשורת, יצא עם כתבת תחקיר משלו ונראה כאילו המכנה המשותף לכולם, הוא הספק, או אולי יצירת הספק במכוון, בשאלה: האם אכן מדובר באברה מנגיסטו או באחיזת עיניים?

להמשך קריאה »
הדם אותו דם, ההבדל הוא באדם.
מאמרים

הדם אותו דם, ההבדל הוא באדם.

האם יתקבל על הדעת, כי מניעים זרים הם אלה שיובילו וישפיעו על פענוח זירת רצח ועל כך שכיווני חקירה ברורים כל כך יזנחו ולא יבדקו כלל וכל זאת רק בכדי להימנע מהאפשרות לגלות בסופו של יום את שהיה ברור כל כך?
מאמר מאת: דורון בלדינגר, ערב פסח תשע"ג

להמשך קריאה »
זיהוי קול ודובר
תחומי מומחיות

זיהוי קול ודובר

בדיקות להשוואת קולות וזיהוי דוברים בהקלטה, הפכו לאחד הנדבכים החשובים בבדיקת ראיות מוקלטות (שמע), שכן אם בעבר בעלי דין ניסו לתקוף את הראיה המוקלטת שהוגשה כנגדם במישור האותנטיות של קובץ ההקלטה ולהוכיח טענותיהם כי הקובץ עבר התערבות מאוחרת ע"י עריכה ("בישול"), בבואם להתמודד עם הקלטה שלא מצאו בה חשד לפגם, יכול כי יחליטו לבחור בטענה משפטית אחרת ויטענו: "זה לא אני בהקלטה". אך גם עניין זה כאמור ניתן לבחינה והשוואה.

להמשך קריאה »
מעבדת קול
תחומי מומחיות

מעבדת קול

בדיקות אותנטיות של הקלטות שמע וכמו גם בדיקות להשוואת קול וזיהוי של דוברים בהקלטה, הפכו לאחד הנדבכים החשובים בבדיקת ראיות מוקלטות (שמע).

באמצעות ציוד אולפן ייחודי ומשוכלל, תוכנות ייחודיות וניסיון רב בתחום, אנו מבצעים בדיקות אותנטיות לאיתור עריכה ו/או התערבות בהקלטות שמע וגם בדיקות להשוואת דוברים בהקלטה ע"י מערכת "מנוע זיהוי דובר" ביומטרית.

להמשך קריאה »