דוח צפייה

טופס צור קשר

דורון בלדינגר מומחה לפיענוח זירות פשע, זירות תאונה ואחרות, מתיעוד מצלמות אבטחה ומקורות נוספים.
מעל 20 שנות ניסיון.
עד מומחה בבתי המשפט.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא התחייבות התקשרו: 054-421-2424, או שלחו הודעת whatsapp נשמח לשמוע מכם.

הכנת דוח צפייה מתבצע בד"כ ע"י מומחה משטרתי ו/או ע"י מומחה פרטי מתחום ראיות הוידאו.

מטרת דוח הצפייה, המבוסס בד"כ על תיעוד מצלמות אבטחה ולעיתים גם על צילומי זירה אחרים, כגון: תמונות המז"פ המשטרתי, תמונות ו/או תיעוד וידאו שצלמו עדים, לרבות צילומים מטלפונים סלולריים, תיעוד מצלמות רכב וכדומה, ככל שאלה מצויות במארג הראיות הרלוונטי, אשר נאסף בזירה לצרכי חקירה ומשפט, הוא תהליך מורכב וחשוב מאוד.

דוח הצפייה חייב להיות מקצועי, מדויק ומבוסס על ראיות ברורות וחד-משמעיות. עדיף שיהיו אלה ראיות שלא ניתנות לפרשנות, כי אם כאלה שמעידות כ-1000 עדים על ההתרחשות של הזירה.

להלן השלבים העיקריים בהכנת דוח צפייה של מומחה:

איסוף החומרים:

קבלת שלל הסרטונים הרלוונטיים ממצלמות האבטחה, לרבות תיעוד התפיסה ומקורות הסרטונים, תוך ציון מיקום המצלמות, כמות המצלמות שנאספו, הזמן המכויל במכשירי ההקלטה (הוא המופיע בקובצי התיעוד) וזאת תוך אימות זמן המצלמות מול זמן אמת.
עניין זה של בדיקת זמן המצלמות מול זמן האמת הוא קריטי, מאחר ובד"כ, במיוחד בזירות מורכבות, נאספים חומרי תיעוד ממקורות שונים. אלה יכולים להיות מספר מכשירי הקלטה (DVR) שונים שלא מחויב המציאות שכולם מכוילים בדיוק לאותו זמן ואף חומרי תיעוד אחרים כמו מכשירי סלולר של עדים שנכחו בזירה וצילמו, מצלמות רכבים שחלפו במקום וכדומה.

סקירת הסרטונים:

צפייה מדוקדקת בכל הסרטונים המתעדים את האירוע, לעיתים מתקבלים מספר מקורות שתיעדו את הזירה מזוויות שונות, או מארג ראיות שכולל ריבוי מצלמות מהזירה הראשית וזירות משנה, כך שבעזרת ה"חיבור" בניהם, ניתן יהיה להרכיב את הפאזל לכדי התמונה המלאה של ההתרחשות במרחב כולו.

בתוך כדי הכנת דוח הצפייה חשוב ביותר להקפיד על רישום זמני התחלה וסיום של כל קטע וידאו רלוונטי.

זיהוי פרטים חשובים כמו תנועות חשודות, דמויות מעורבות, חפצים רלוונטיים לזיהוי וקשירתם לאירוע ועוד.

דוח הצפייה חייב לכלול תיעוד מפורט:

תיעוד כרונולוגי של כל האירועים הנצפים בסרטונים.

שימוש בזמן מדויק (שעות ודקות) לכל תיעוד, אם עפ"י זמן מצלמות ו/או עפ"י זמן אמת כשנדרש.

ניתוח הסרטונים:

זיהוי ודיווח על נקודות מפתח שיש בהן לשמש לחקר האירוע (החל מתחילת האירוע, דרך נקודות מהותיות ו/או נקודות שיא באירוע ועד לסיום האירוע).

תיאור מדויק של כל פעולה או תנועה רלוונטית של המעורבים.

לעיתים אף חשוב ומומלץ לציין גם התייחסות אישית של המומחה, כמו למשל הערות לגבי איכות הווידאו, זוויות צילום ואפשרויות להבהרה ו/או פעולות לשיפור התמונה והשבחת הראיות, ככל שבוצעו כאלה ולו למען השקיפות בתהליכי החקירה והמשפט.

הצלבה עם ראיות אחרות:

דוח צפייה מפורט ובמיוחד באירועים מורכבים, נכון שיכלול גם השוואות והצלבות מידע עם תכנים נוספים כגון: סרטונים אחרים (למשל אם מעבר למצלמות האבטחה, בוצע גם תיעוד מלא או חלקי במכשירי טלפון סלולרי של עדים שצלמו את ההתרחשות ובד"כ תיעוד שכזה יש בו גם לשפוך אור נוסף על ההתרחשות בבחינה זו שהסרטונים בטלפון הסלולרי כוללים גם סאונד ולא רק תמונת וידאו של סרטון "אילם" כמו שמקובל בד"כ ממצלמות האבטחה. פרטים כגון אלה של באופציה לקשור גם את שמע הזירה (בעל ערך מיוחד בתיקי ירי בהם נשמעים קולות הירי ו/או במקרים של תקיפות שעולה מהם גם מלל שעלה בין הצדדים המעורבים וקדם להתרחשות). 

הצלבות עם ראיות אחרות כגון מסמכים ומזכרים, של עדויות שונות של עדים שנכחו בסביבת הזירה, מזכרים ודוחות של כוחות ביטחון והצלה שהגיעו, דוחות תפיסה וסימון של מוצגים ועוד.
לעיתים נכון הדבר לברר בתוך כדי הכנת דוח הצפייה, גם איך משתלבות הראיות הנוספות מול הנראה במצלמות האבטחה. בצורה שכזו ניתן הרבה פעמים לעלות מבעוד מועד וזהות זה מקרוב לגבי אמינותם של עדים שמסרו גרסתם באשר להתנהלות הזירה, כאשר בוחנים את עדותיהם אל מול הנראה בתיעוד המצולם ולמוד מכך על פערים בין הממצאים האחרים לבין הראיות המצולמות.

הפקת תמונות סטילס:

חלק מתהליך דוח הצפייה הוא הפקת תמונות סטילס (פריימים) מיתוך תיעוד הסרטונים. בצורה זו  ניתן להציג תמונות מפתח בתוך כדי התיאורים המילוליים בדוח הצפייה ולצורך המחשה טובה יותר של האירועים.

הדגשת נקודות חשובות בתמונות עם הערות ותיאורים המיוחסים אליהם, לרב יבהירו וינגישו טוב יותר את תיאור זירת ההתרחשות.

כתיבת הדוח:

הכנת הדוח בנויה בצורה ברורה, מסודרת ומובנית.

מומלץ שתהיה חלוקה לפרקים ו/או לפי נושאים (עפ"י רקע, תיעוד אירועים, ניתוח הזירה, מסקנות).

הדוח כתוב בשפה מקצועית ומשפטית, המותאמת לצורכי חקירה ומשפט.

מבנה הדוח:

דוח צפייה בנוי ומוגש בד"כ כחוות דעת מומחה ועליו לכלל פרטים מזהים של המומחה, עורך הדוח,  שמו, תפקידו, הכשרתו, ניסיונו וכמובן יש לפרט גם תאריך הכנת הדוח, רקע, תיאור כללי של האירוע הנחקר, פרטי החומרים והמקורות שעמדו בפני המומחה לבדיקה ובחינה (לרבות מקורות התיעוד, מיקום, זויות צילום וכדומה), מטרת הדוח (סקירה לצרכי חקירה, הגשת ראיות לבית משפט וכו'), סיכום שלל הממצאים בצורה מרוכזת וכמובן בסופו של הדוח גם הסקת המסקנות המקצועיות על בסיס ניתוח הסרטונים והראיות נוספות.

כמו כן, ככל שמבוצעת השוואת הממצאים מהסרטונים לראיות אחרות (עדויות, מסמכים), אזי יפורטו גם תיאור ההתאמות ו/או הפערים בין הראיות.

נספחים לדוח הצפייה:

כל החומרים הנלווים כמו תמונות סטילס שנלכדו מתיעוד הוידאו, כל המסמכים הנוספים שעמדו בפני המומחה. כל תיעוד רלוונטי נוסף שהופק במהלך העבודה והכנת הדוח, לרבות השבחת ראיות ושיפורי איכות, הפקת סרטונים בהילוך איטי, הפקת סרטונים של חיבור וסנכרון בין מספר מקורות תיעוד שונים וכדומה.

מניסיוננו רב השנים, מתברר שבד"כ דוח הצפייה של מומחה משטרתי הוא פשוט ומצומצם הרבה יותר מדוח הצפייה של המומחה המשפטי וזאת לא מהטעם שהמומחים רואים את הדברים בצורה שונה זה מי זה, כי אם לאור העובדה שדוח הצפייה המשטרתי בד"כ תפקידו לשמש את תהליכי החקירה והמשפט, בבחינה זו שיצדיק את הטיעונים המקדמים הרשעה בפלילים ולכן, לרב המומחה המשטרתי ידאג לא להתייחס, במקרה הרע, ו/או להשמיט במקרה הרע יותר, פרטים שיש בהם לסכן את סיכויי ההרשעה דוח הצפייה המשטרתי ידאג להצגת הראיות בתמיכה לכתב אישום.

דוח הצפייה המדוקדק והמפורט יותר, בד"כ יוגש ע"י המומחה מטעם ההגנה, שיפרט בו את שלל האירועים הרבה יותר ויעמוד זה מקרוב על כל פרט ופרט.

בסיכומו של יום מדובר בדוח צפייה מפורט, מקצועי ומדויק, על מנת שיסייע בידי ביהמ"ש להבנת האירועים. הקפדה על שלבי ההכנה והמבנה תבטיח את איכות הדוח וקבלתו ע"י שופטי בית משפט.

מאמרים נוספים

בדיקת אותנטיות הקלטה
תחומי מומחיות

בדיקת אותנטיות הקלטות

באמצעות ציוד אולפן ייחודי ומשוכלל, תוכנות ייחודיות וניסיון רב בתחום, אנו מבצעים בדיקות לאיתור עריכה / "בישול". בהקלטות וידאו ברמת הפריים הבודד (1/25 משניה) ובהקלטות סאונד ברמת דיוק של אלפיות השניה (1/1000). כל הממצאים והמסקנות בנוגע למקוריות ההקלטה,איתור בישולים, השמטות או תוספות, נרשמים בדוח מסודר המוגש במסגרת חוות דעת לביהמ"ש.

להמשך קריאה »
מעבדת קול
תחומי מומחיות

מעבדת קול

בדיקות אותנטיות של הקלטות שמע וכמו גם בדיקות להשוואת קול וזיהוי של דוברים בהקלטה, הפכו לאחד הנדבכים החשובים בבדיקת ראיות מוקלטות (שמע).

באמצעות ציוד אולפן ייחודי ומשוכלל, תוכנות ייחודיות וניסיון רב בתחום, אנו מבצעים בדיקות אותנטיות לאיתור עריכה ו/או התערבות בהקלטות שמע וגם בדיקות להשוואת דוברים בהקלטה ע"י מערכת "מנוע זיהוי דובר" ביומטרית.

להמשך קריאה »
חשיפה: איך מגיעים במדינת ישראל לאחוז הרשעות של 99.9% ?
מאמרים

חשיפה: איך מגיעים במדינת ישראל לאחוז הרשעות של 99.9% ?

21/12/2009

בבית המשפט המחוזי בנצרת נשמעה ביום ראשון (25.10.09) עדות בעניין התנהלות המשטרה בחקירתו של רומן זדורוב הנאשם ברצח הילדה תאיר ראדה ז"ל.
בדיון העיד, המהנדס דורון בלדינגר, מומחה בניתוח וידאו וסאונד לתחום החקירות והמשפט הפלילי, והסביר בפני הרכב של שלושה שופטים, את ממצאיו, המפורטים כאן.

להמשך קריאה »
ניתוח וידאו ותמונה
תחומי מומחיות

ניתוח וידאו ותמונה

פעולות ניתוח וידאו ותמונה מתבצעות על חומר שנאסף בזירת הפשע, או זה שהתקבל מבית המשפט או מטעם בעלי הדין או בא כוחם. המטרות העיקריות בפעולות אלו הן:
א. לשפוך אור על אשר התרחש בזירה ולהגיע לממצאים העוזרים בקידום החקירה.
ב. לצורך בדיקת אותנטיות של החומר (צילומים / הקלטות) מבחינת קבילותו המשפטית לשמש כראייה עפ"י דיני הראיות.

להמשך קריאה »
האזנת סתר – מה מותר ומה אסור?
מאמרים

האזנת סתר – מה מותר ומה אסור?

2/06/2008

על מנת שהקלטה תוגדר בתור הקלטה חוקית, ולא תיכנס תחת הגדרת "האזנת סתר בלתי חוקית", על ההקלטה להיות מבוצעת כאשר לפחות אחד מן המשתתפים מודע לביצועה ומסכים לקיומה.

להמשך קריאה »
סמינריון משפטי - זכויות נאשמים וחשודים
מאמרים

סמינריון משפטי – זכויות נאשמים וחשודים

ספטמבר 2014
מחקר משפטי מקיף העוסק בדיון בהרשעות שווא המבוססות על הודאות שווא, אשר מושגות בתרגילים ושיטות חקירה נפסדות, וכל אלו ביחד ולחוד מביאים בסופו של דבר לעיוות הדין ולמשפט מרובה קורבנות, הן קורבן העבירה עצמו והן קורבן המערכת שהרשיעה חף מפשע.
על הבעייתיות והסכנה שבהרשעת חפים מפשע,
על הודאות שווא ואי יכולתו של ביהמ"ש לזהותן,
על הרשעת חפים מפשע, היקף התופעה, הביקורת ודרכים לפתרון ע"י ה"מודל המקביל"

להמשך קריאה »