המסע אל הצדק

טופס צור קשר

יומן מסע אישי בשליחות הצדק 2009-2023

על פרשת זדורוב – ראדה ז"ל

רצח נפשע אשר בוצע בתוך בית הספר "נופי גולן" בקצרין ועורר זעזוע רב בציבור.

פרשת רצח אשר עוררה ויכוח צבורי רחב עקב האפשרות לתפירת התיק לרומן זדורוב, אשר הורשע ברצח תאיר ראדה ז"ל ונשלח למאסר עולם. כל זאת בשעה שברור לגורמים רבים, כי הרוצחים האמיתיים מהלכים חופשיים.

יומן מסע אישי בשליחות הצדק 2009-2023 בפרשת רומן זדורוב ותאיר ראדה

תאיר ראדה – הי"ד

06.12.2006 – 04.01.1993

תאיר הייתה בת הזקונים של שמואל ואילנה ואחות לאחיה הגדולים רועי ואוהד, מוותיקי העיר קצרין. ביום ה-6 לדצמבר 2006, יצאה מביתה ונסעה עם אביה, כבכל יום, לבית ספר "נופי גולן" בו למדה בכיתה ח'. תאיר היית ילדה יפה, מתוקה וחייכנית, ילדה חכמה ומוכשרת שאהבה את הזולת, ששאפה לשלמות בכל דבר שעשתה, ילדה עם חוש צדק מפותח, שאהבה במיוחד ריקוד. תאיר הייתה שרה ורוקדת גם במסגרת לימודיה במגמת התיאטרון בבית הספר וגם במסגרת החוג בלהקת המחול בה רקדה בשעות אחרי הצהרים.

ביום רביעי ה- 06.12.06 בשעות אחר הצהריים, כאשר לא שבה אל ביתה לאחר הלימודים, דיווחה אמה על היעדרותה למשטרה. שוטרי תחנת גולן פתחו בסריקות, וסמוך לשעה 19:00 באותו ערב נמצאה גופתה של תאיר שרועה על מושב האסלה באחד מתאי השירותים של בית הספר.

גרונה של המנוחה שוסף פעמיים וכן נמצאו סמני חתכים רבים ופצעי התגוננות על ידיה, דבר אשר הוביל למסקנה הבלתי נמנעת שהיא נרצחה.

תאיר נרצחה חודש ימים לפני יום הולדתה ה- 14.

יהי זכרה ברוך.

יומן מסע אישי בשליחות הצדק 2009-2023 בפרשת רומן זדורוב ותאיר ראדה

רומן זדורוב

זדורוב, עובד קבלן בן 29 (כשנעצר) שעבד בשיפוצים בבית הספר "נופי גולן" בקצרין, שם למדה תאיר ראדה ז"ל. זדורוב הגיע לארץ מאוקראינה בנובמבר 2002 עם אשרת תייר והאריך את שהותו מספר פעמים. בפברואר 2005 הוא נישא לאולגה, אזרחית ישראלית. בני הזוג עברו לגור אצל הוריה של אולגה בקצרין ובאוקטובר 2006, חודשיים לפני הרצח, נולד בנם הבכור.

רומן זדורוב החל בהליך קבלת אזרחות מול משרד הפנים, הליך שצפוי היה להימשך כארבע שנים. הוא החל לעבוד בחברה קבלנית שערכה שיפוצים במוסדות ובבתים פרטיים. במסגרת אחת העבודות הוא ריצף את מקלט בית הספר שתאיר למדה בו. הרצח התרחש שעות אחדות לפני סיום יום עבודתו האחרון במקום.

ב-11 בדצמבר, כשבוע לאחר הרצח, עצרה המשטרה את רומן זדורוב, שבתחילה הכחיש כל קשר לרצח, אך לאחר שמונה ימי חקירה, ב-19 בדצמבר נשבר בחקירתו, הודה ושחזר את הרצח.

באותו יום 19.12.06, כינסה המשטרה מסיבת עיתונאים בה הודיעה כי זדורוב הודה ברצח ואף שחזר בפני החוקרים את המעשה למרות שעדין בשלב זה לא תם השחזור. במסיבת העיתונאים אמר מפקד המחוז הצפוני, ניצב דן רונן, כי "בסבירות גבוהה מאוד עם כל הזהירות המתבקשת, החשוד ברצח הוא מי שעצור בידי המשטרה מזה כמה ימים".

על המשפט

ב-18.01.2007 הוגש לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב האישום נגד זדורוב.

במהלך הדיון המשפטי התברר כי בין העדויות שבידי המשטרה ישנן גם כאלה שאינן תומכות בגרסתה, אלא נהפוך הוא, מדובר בעדויות רבות המצביעות על כיווני חקירה אחרים שנזנחו. כיווני חקירה שמצביעים דווקא על מעורבות בני נוער.

ב- 14.09.2010 הורשע רומן זדורוב ברצח תאיר ז"ל.

רומן זדורוב הורשע למעשה על סמך הודאה ושחזור ובצרוף ראייה מסייעת כביכול. ראייה מעוררת מחלוקת בדבר מהימנותה לגבי המצאות עקבות נעליו על מכנסי המנוחה.

וזאת בשעה שבזירת הרצח נמצאו לפחות 3 סוגים שונים של עקבות נעלים בדם, נאספו 64 טביעות אצבעות, כ-100 שערות ש- 15 מהן ארוכות בידה של תאיר. בידי המשטרה ישנם ממצאי ד.נ.א. ואף אחד מאלו אינם מתאימים לזדורוב.

וכך סכמו השופטים בהכרעת הדין:

"שעה שבזירה אין בנמצא ראיות אובייקטיביות כגון: טביעות אצבע, ממצאים ביולוגיים או אחרת, חשיבות רבה נודעת לעקבות נעלים אשר נמצאו על מכנסי המנוחה…"

האומנם?

לא תם ולא נשלם.

במשפט זה סיימתי את כתיבת העמוד, למרות שלאורך השנים פרסמתי לא מעט מאמרים וניתוחים המצויים בין דפי האתר.

קישור למחקר המשפטי שלי בעניין הרשעות שווא המבוססות על הודאות שווא – "המודל המקביל בהליך הפלילי"

ביום 06.12.2022, יום תאריך הרצח. 16 שנה בדיוק לאחר אותו יום נורא ולאור העובדה שבימים אלה ממש אנו עומדים לפני פרסום ההכרעה במשפט החוזר לזדורוב, ולאור העובדה שעשיתי כל שביכולתי, כדי לשוב אל בית המשפט ולתת את עדותי, כמו עדים רבים אחרים ששבו ונחקרו על עדויותיהם במסגרת המשפט החוזר, אך ללא הצלחה, שכן נמנעה עדותי וכך גם הוסתרו, שוב, מעיני ביהמ"ש ראיות דרמתיות המוכיחות את זיכויו המוחלט(!) של זדורוב.

בדיוק כפי שהפרקליטות ידעה גם בעבר, לשלוט בסדר הופעת העדים, לנהל ולשלוט גם במהלך פרשת ההגנה, כך גם הפעם.

לצערי, כל הממצאים הידועים לי בתיק זה, כמו גם הגילויים החדשים והדרמתיים, שהגעתי אליהם בשנים האחרונות, לא נחשפו.

במהלך התקופה האחרונה הגשתי בתיק תפ"ח 502/07 (במשפט חוזר), 3 בקשות להעיד בתיק – והן נבלמו.
בקשה ראשונה מיום 22.07.21, להעיד במשפט החוזר – בקשה 198 וגם ההחלטה בבקשה 198.
הבקשה השנייה מיום 14.11.21, להעיד במשפט החוזר תוך צרוף שלל הראיות – בקשה 229.

ניסיתי להביא לידיעת ביהמ"ש (עפ"י חוק – סעיף 262) עדות דרמתית לביום הזירה בידי קצין משטרה ולזיכויו של הנאשם.

ולאחרונה, בקשה שלישית ואחרונה מיום 22.05.22 – בקשה 355 וגם ההחלטה בבקשה 355

הנה כי כן, עשיתי כל שביכולתי להביא לחשיפת וחקר האמת, על מנת להביא לדין צדק, אך בעולם בו נוהג הכלל שבין אמת ויציב – יציב עדיף,

לא נותר לי אלא לסכם את המסע הפרטי שלי לאורך השנים הרבות כל כך, במאמר שקראתי לו:
סיכום יומן מסע בשליחות הצדק.

ביום 30.03.2023 הסתיים המסע בזיכויו של רומן זדורוב (בדעת רב) מרצח תאיר ראדה ז"ל ומכל האישומים המיוחסים לו.
זדורוב יצא לחופשי, ממש ערב חג הפסח ופנה לחגוג את חירותו.

אך האם הצדק נעשה? ממש לא!

המשפט החוזר עשה צדק חלקי בלבד! צדק מסוים למשפחת זדורוב, אך צדק שאינו שלם כלל: הן מבחינת העדר הפיצוי לזדורוב על 16 השנים האבודות מאחורי סורג ובריח והן מבחינת העובדה שדעת המיעוט, אשר ממשיכה וקובעת מחדש שזדורוב הוא הרוצח, זאת תוך מחזור טעוני בעבר, לעניין: "ידע שבעה פרטים מוכמנים" והטענה הנוספת כי השחזור המופרך תואם את הזירה.
הנה כי כן, דעת המיעוט (המנותקת לחלוטין יש לאמר), יכולה הייתה למחזר טיעוני פרקליטות מהעבר ולו רק בזכות העובדה, שעדותי במשפט החוזר נמנעה מעיני השופטים, למרות ועל אף שלוש הבקשות שהגשתי בעניין.
כך או כך, יומיים לפני אותה הכרעת דין לצדק חלקי בלבד, סרט "העדות שנמנעה מעיני השופטים במשפט החוזר לזדורוב" א'+ב' (בהפקת דורון בלדינגר ויותם רוזנטל) עלה למרשתת ובו מוצגים: הדיון המלא והמקיף באותם שבעת פרטים מוכמנים וכן השחזור המופרח (להלן חלק א') והן לעניין הגילויים החדשים מהשנים האחרונות, המוכיחים את חפותו המוחלטת של זדורוב (להלן חלק ב').
הסרט, על שני חלקיו, מוגש גם כאן, מכח זכות הציבור לדעת, חופש הביטוי ושקיפות כאבן יסוד במשטר דמוקרטי.
סוף לטיוח ולחסינות המערכת מלעמוד למשפט בעיניי הציבור.
צֶדֶק צֶדֶק, תִּרְדֹּף לְמַעַן תִּחְיֶה וְיָרַשְׁתָּ אֶת-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ. (דברים ט"ז, כ)

ושוב נאמר: תם ולא נשלם, עד אשר ימוצא הדין עם הרוצחים האמתיים של תאיר ראדה ז"ל.

מאמרים נוספים

פענוח תאונות מתיעוד והפקת סרט שיחזור
תחומי מומחיות

פענוח תאונות מתיעוד

פענוח וניתוח צילומי זירת תאונה (תאונות דרכים, תאונות עבודה, חבלות וכדומה)…
עפ"י הממצאים שתועדו ע"י המז"פ המשטרתי, או כפי שמצויים בחומר ראיות אשר הוגש בתיק בית המשפט. ניתן ללמוד ולנתח את זירת התאונה מהתיעוד הקיים. ניתוח זה יביא לידי הבנת המתרחש וישמש לצורכי קידום תהליכי חקירה ו/או בדיקת טענות הצדדים במשפט. כשנדרש, ניתן גם לתעד צילום שחזור לצורך המחשת וחידוד תוצאות הבדיקה.

להמשך קריאה »
הדם אותו דם, ההבדל הוא באדם.
מאמרים

הדם אותו דם, ההבדל הוא באדם.

האם יתקבל על הדעת, כי מניעים זרים הם אלה שיובילו וישפיעו על פענוח זירת רצח ועל כך שכיווני חקירה ברורים כל כך יזנחו ולא יבדקו כלל וכל זאת רק בכדי להימנע מהאפשרות לגלות בסופו של יום את שהיה ברור כל כך?
מאמר מאת: דורון בלדינגר, ערב פסח תשע"ג

להמשך קריאה »
סמינריון משפטי - זכויות נאשמים וחשודים
מאמרים

סמינריון משפטי – זכויות נאשמים וחשודים

ספטמבר 2014
מחקר משפטי מקיף העוסק בדיון בהרשעות שווא המבוססות על הודאות שווא, אשר מושגות בתרגילים ושיטות חקירה נפסדות, וכל אלו ביחד ולחוד מביאים בסופו של דבר לעיוות הדין ולמשפט מרובה קורבנות, הן קורבן העבירה עצמו והן קורבן המערכת שהרשיעה חף מפשע.
על הבעייתיות והסכנה שבהרשעת חפים מפשע,
על הודאות שווא ואי יכולתו של ביהמ"ש לזהותן,
על הרשעת חפים מפשע, היקף התופעה, הביקורת ודרכים לפתרון ע"י ה"מודל המקביל"

להמשך קריאה »
הזיגזג של ערוץ 10
מאמרים

הזיגזג של ערוץ 10

02/03/2011

רגע לפני שתהפכו את הסלולרי שלכם לטייפ מנהלים, חשוב שתדעו.
השרות 90* יכול להוות אולי אלטרנטיבה למקרה "אין ברירה", אך זה לא פתרון לצורכי הקלטה, שישמש כנשק יום הדין ויעזור לכם בשלב ההוכחות בביהמ"ש.

להמשך קריאה »