מחדל משטרתי – רצח או התאבדות ?

טופס צור קשר

מחדל משטרתי, רצח הופך להתאבדות?

20/06/2011

הרב משה טלבי, בן 54, אב לשבעה, סב לארבעה, בעבר רב צבאי בקבע (רס"ן) של אוגדה 36 בגולן, שהתגורר בישוב חיספין שברמת הגולן, נמצא לפני כשלושה חודשים (23.03.11) סמוך לשערי הישוב רבבה שבשומרון, כשהוא ירוי בראשו ואקדחו לצידו. רכבו נמצא בסמוך לזירה, כשהוא מונע ואורותיו דולקים. הוא היה בדרכו לישוב רבבה על מנת לבקר את נכדתו הצעירה שנולדה רק 4 שבועות לפני כן.

משפחת ההרוג ומקורביו הביעו את טענותיהם כי מדובר בפיגוע רצחני. לעומתם, גורמי החקירה במשטרה קובעו נחרצות כי מדובר בהתאבדות. ראוי לציין שחקירת המשטרה מעוררת פליאה, שכן המשטרה "חקרה" את האירוע 20 דקות בלבד ומיד מיהרה והוציאה הודעה כי מדובר בהתאבדות.

הראשון שנקלע לזירה, הוא נהג רכב מסחרי שנסע על ציר התנועה הראשי, הבחין ברכבו של המנוח כשהוא חונה באלכסון בצורה שעוררה את חשדו, חזר בנסיעה לאחור ואז הבחין בגופת המנוח. אותו בחור, צילם גם תמונה של הרב טלבי רגעים ספורים אחרי מותו באמצעות מכשיר הטלפון הנייד שלו. בתמונה המנוח מצולם כאשר הוא שוכב על הקרקע, ידיו תחת גופו ואקדחו מונח מצד שמאל וזאת למרות שפצע כניסת הקליע בראשו נמצא דווקא בצד ימין (פצע היציאה מצד שמאל).

פניו של הרב טלבי נמצאו חבולות ושרוטות באופן קשה גם באזורים פנימיים כמו ארובות העיניים, דבר המעיד כי נחבל בפניו באופן יזום ולא כתוצאה מנפילה אקראית. בסמוך לזירת המוות נמצאו 6 תרמילים בשני מקבצים – 4 תרמילים על הכביש ועוד 2 סמוך לגופתו של הרב טלבי. בנוסף לשני תרמילים אלו, נמצא כדור אחד שלם, היינו תרמיל + קליע. אקדחו של טלבי נמצא לצידו בסמיכות לראשו וכאמור משמאל לגופה, למרות העובדה כי הרב טלבי ימני ולמרות שפצע כניסת הירי גם הוא מימין. האקדח מוקם בזירה בצורה מסודרת כשהקנה לכוון הרגלים וידיו של הרב טלבי נמצאו שתיהן מתחת לגופו. מעבר לכל תמיהות אלה, שמלמדות בהכרח על ביום הזירה, עובדה מהותית היא, שכלל לא נמצאו התזות דם בסביבת הגופה בכלל ועל ידיו של טלבי בפרט וכל זאת למרות שעל האקדח עצמו כן נמצאו טיפות ומריחות דם על הצינה (הקנה), שמורת ההדק וההדק. עניין זה למעשה סותר את טענת ההתאבדות בצורה חד משמעית.

יותר מכך, גם "ניקיון" של הזירה מהתזות דם, שכן למעשה דמו של המנוח נאגר רק מתחת לגופו ומבלי שימצאו בזירה התזות דם אופייניות לירי מסוג זה, מלמדים בהכרח על כך שהמנוח נורה בשכיבה כשראשו צמוד לקרקע.

עניין מהותי נוסף בתיק טלבי הוא קיומם של שני ממצאים קריטיים והם תמונות סטילס מזירת האירוע, שצולמו ברגעים הראשונים של מציאת הגופה וכמו כן סרט מצלמת האבטחה של שער הישוב, אשר צופה על צומת רבבה הרחוקה כ-120 מטרים בלבד. על אף איכות הוידאו הירודה יחסית, אין ספק שקובץ מצלמת האבטחה שופך אור על התנהלות הצומת ועל רצף אירועים שקדמו לאירוע והיו חייבים להיבדק.

תמונות הסטילס אפשרו ללמוד פרטים רבים על הזירה כגון: מיקום ותנוחת הגופה, מיקום הקליעים, מיקום האקדח וצורת הנחתו, החוסר בהתזות דם כתוצאה מהירי, ניקיון ידיו של טלבי מסימני דם וכמו כן סימני הדם הרבים שנמצאו על האקדח ועוד. כל אלו עמדו לפתחם של חוקרי המשטרה ויש בהם על מנת ללמד על מהלך האירוע והבנת הזירה שזועקת ראיות רבות המעידות על אירוע פלילי – רצח !

בתכנית התחקירים של ערוץ 2 – '360', ששודרה ביום שני 20.06.11 הוצגו עדויות מהן עולים ספקות רבים לגבי מקצועיותה של חקירת המשטרה ולגבי אמינות מסקנותיה.

כותב המאמר:

דורון בלדינגר, מהנדס, מומחה וידאו וסאונד לתחום החקירות והמשפט הפלילי.

השתתף בחקירת תיק הרצח מטעם משפחת המנוח.

מאמרים נוספים

פענוח זירות פשע מתיעוד
תחומי מומחיות

פענוח זירות פשע מתיעוד

פענוח וניתוח צילומים והקלטות מזירות עבירה, עפ"י הממצאים שתועדו ע"י המז"פ המשטרתי או כפי שמצויים בחומר ראיות אשר הוגש לבית המשפט (תיעוד ממצלמות אבטחה אקראיות ו/או צילומים והקלטות ממקורות שונים נוספים) ותוך השוואתם לממצאים ברי השוואה המצויים בתיק המשפטי, כגון: עקבות נעלים, עקבות צמיגים, זיהוי חשודים ועוד.
ניתוח ממצאי זירת הפשע מתיעוד, משמש לצורכי קידום תהליכי חקירה ומשפט והגעה לחקר האמת העובדתית.

להמשך קריאה »
זיהוי קול ודובר
תחומי מומחיות

זיהוי קול ודובר

בדיקות להשוואת קולות וזיהוי דוברים בהקלטה, הפכו לאחד הנדבכים החשובים בבדיקת ראיות מוקלטות (שמע), שכן אם בעבר בעלי דין ניסו לתקוף את הראיה המוקלטת שהוגשה כנגדם במישור האותנטיות של קובץ ההקלטה ולהוכיח טענותיהם כי הקובץ עבר התערבות מאוחרת ע"י עריכה ("בישול"), בבואם להתמודד עם הקלטה שלא מצאו בה חשד לפגם, יכול כי יחליטו לבחור בטענה משפטית אחרת ויטענו: "זה לא אני בהקלטה". אך גם עניין זה כאמור ניתן לבחינה והשוואה.

להמשך קריאה »
פענוח תאונות מתיעוד והפקת סרט שיחזור
תחומי מומחיות

פענוח תאונות מתיעוד

פענוח וניתוח צילומי זירת תאונה (תאונות דרכים, תאונות עבודה, חבלות וכדומה)…
עפ"י הממצאים שתועדו ע"י המז"פ המשטרתי, או כפי שמצויים בחומר ראיות אשר הוגש בתיק בית המשפט. ניתן ללמוד ולנתח את זירת התאונה מהתיעוד הקיים. ניתוח זה יביא לידי הבנת המתרחש וישמש לצורכי קידום תהליכי חקירה ו/או בדיקת טענות הצדדים במשפט. כשנדרש, ניתן גם לתעד צילום שחזור לצורך המחשת וחידוד תוצאות הבדיקה.

להמשך קריאה »
סינון רעשים מהקלטה
תחומי מומחיות

סינון רעשים מהקלטה

באמצעות ציוד אולפן משוכלל, תוכנות ייחודיות וניסיון רב בתחום, אנו מבצעים פעולות לסינון רעשים ושיפור איכות השמע בהקלטות שהוקלטו בתנאים קשים. זאת על מנת שיוכל בעל הדין לפנות עם הקלטות אלה למשרדי תמלול ולהוציא את מרב המלל שנאמר ע"י הדוברים בהקלטה. כל זאת כמובן תוך שמירה על אותנטיות קובץ המקור.

להמשך קריאה »
הדם אותו דם, ההבדל הוא באדם.
מאמרים

פטירתו של החוק בישראל

26/05/2011

לאחר כשלושה חודשים, בג"צ החליט לדחות את העתירה שהוגשה בעניין תיק הרצח של תאיר ראדה ז"ל, למרות שבפועל לא הפרקליטות ולא בג"צ מצאו לנכון להשיב לגופו של עניין על אף אחת מהטענות הרבות שעלו בעתירה.

להמשך קריאה »
מחדל משטרתי – רצח או התאבדות - תיק טלבי
מאמרים

מחדל משטרתי – רצח או התאבדות ?

20/06/2011

משפחתו של הרב משה טלבי לא מקבלת את קביעת המשטרה כי המנוח התאבד, פונה למומחים וחוקרים פרטים, פותחת את קברו של המנוח וביחד איתו נפתחת גם תיבת פנדורה גדולה של מחדלי המשטרה שבחרה לסגור את התיק כאירוע התאבדות לאחר "חקירה" של 20 דקות בלבד.

להמשך קריאה »