תמונת פנים המשמשת לזיהוי חשוד

טופס צור קשר

דורון בלדינגר מומחה לפיענוח זירות פשע וזיהוי חשודים עפ"י תיעוד מצלמות אבטחה ומקורות צילום נוספים.
מעל 20 שנות ניסיון.
עד מומחה בבתי המשפט.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא התחייבות התקשרו: 054-421-2424, או שלחו הודעת whatsapp נשמח לשמוע מכם.

זיהוי חשודים עפ"י תמונות ותיעוד וידאו מצלמות אבטחה ו/או מקורות אחרים מתבצע ע"י איתור פרטים ומאפיינים ייחודיים על מנת להגיע לכדי המסקנה האם האדם החשוד הוא המעורב בזירת האירוע או לא.

השלב הראשון בזיהוי חשוד, באמצעות תמונת פנים הוא איסוף הנתונים: קבלת תמונות וקובצי תיעוד וידאו ממצלמות ומקורות רלוונטיים שתיעדו התרחשות פלילית או אחרת בזירת עבירה, זירת תאונה או אחרת.
לאחר ניתוח ראשוני של פרטי החשוד, הנתונים מועברים לעיבוד ולניתוח באמצעות טכנולוגיות מתקדמות וכלים פורנזיים שונים. מטרת הניתוח היא למצוא התאמות (או אי-התאמות) ברמת ודאות גבוהה ככל שניתן בין החשוד לבין הדמות החשודה, כפי שעולה במארג הראיות שנאספו מהזירה, בניהן, תיעוד מצלמות אבטחה, צילומים מטלפונים סלולריים של עדים, מצלמות רכבים, תצפיות, עדויות עדים וממצאים נוספים מזירת האירוע.
מטרת בדיקות ההשוואה לזיהוי חשודים, היא לצורך השלמת התמונה והגעה למסקנה מדויקת לגבי זהות החשוד.

פעולות השוואה לזיהוי חשוד, הן קריטיות בתיקים פליליים במיוחד, כאשר יש בהן על מנת לשמש לביסוס האשמות כתב האישום מחד, או על מנת לשמש לזיכוי נאשם מהאישומים שנגדו, מנגד.

זיהוי חשודים באמצעות תמונות פנים ותיעוד וידאו מתבצע בעזרת טכניקות שונות, המתמקדות בפרטים ומאפיינים ייחודיים של הפנים, הנה כמה מהשיטות והטכנולוגיות המרכזיות שבהן משתמשים:

 1. טכנולוגיית לזיהוי פנים (Face Recognition Technology):
  • מחד, ישנן מערכות ממוחשבות לזיהוי פנים, אשר משוות את הפנים עם תמונות שנמצאות במאגרי נתונים. (עניין זה מוכר ומקובל בתחום של שערי כניסה ממוחשבים הנפתחים או לא נפתחים בהתאם להשוואת סריקת האדם הניצב בשער, אל מול המאגר של הרשאים בכניסה.
  • טכנולוגיות המבוססת על פעולות השוואה מתקדמות, מטרתן לנתח תמונות פנים ולמצוא התאמות בין מאפיינים ייחודיים של אדם חשוד אל מול מארג ראיות שהתקבל מתיעוד מצלמות אבטחה או אחרות בזירת התרחשות מסוימת. אז מבצעים ניתוח ספציפי וממוקד המבוסס על פרמטרים שונים כמו מבנה עצמות, צורת עיניים, אף, פה, שינים, גבות וכדומה. במצבים כאלה אין מדובר בהשוואת תמונות ממאגרי השוואה נתונים באופן אוטומטי, אלא שצריך לחלץ כאלה מיתוך וידאו תיעוד הזירה ולבצע השוואות ממוקדות בכלים פורנזיים ייעודיים לשם כך.
 2. אנליזת וידאו (Video Analysis):
  • ניתוח סרטוני וידאו כדי למצוא ולהתמקד בתמונות פנים שמופיעות בפריימים שונים, אשר לוכדים מסרט הוידאו. לכידת הפריימים היא ממוקדת וברמות דיוק שמגיעות ל-25-30 פריימים בשניה.
  • שימוש בכלים מתקדמים שמאפשרים מעקב אחר תנועות הפנים ומציאת מאפיינים ייחודיים שמופיעים בתמונות שונות.
 3. ביומטריה (Biometrics):
  • שיטות ביומטריות כמו מדידת מרחקים בין נקודות ייחודיות על הפנים.
  • זיהוי קווי מתאר ועקמומיות הפנים.
  • זיהוי ומדידה של סימנים ייחודיים כגון נמשים, צלקות, קעקועים וכדומה: סימנים כגון אלה הנמצאים מתאימים במיקום ובצורה, יש בהם להעלות את רף ההשוואה עד לכדי התאמה הקובעת "זה האיש", כמו גם שאם נמצאים הבדלים ואי התאמות בין סימנים ייחודיים של חשוד נתון, אל מול תמונות החשוד שנתפס בתיעוד הוידאו בזירת אירוע, אזי באותה המידה חוסר התאמה בפרטים ייחודיים, יש בו לקבוע אי התאמה מוחלטת שמשמעותה "אין זה האיש".
  • ממצאים מסוג זה יש בהם לשמש כראיות קריטיות להוכחת אשמתו או זיכויו של נאשם פליליים.
 4. התאמת טקסטורות ופיקסלים (Texture and Pixel Matching):
  • ניתוח טקסטורות והבדלים בפיקסלים בתמונות פנים להשגת התאמות מדויקות יותר.
  • זיהוי הבדלים דקים בגווני עור, קמטים, וכתמים ייחודיים על הפנים.

זיהוי חשודים יכול להתבצע גם במקרים ייחודיים, בהם ניתן לבצע השוואת תמונות וצילומים של חשודים שהם רעולי פנים. במקרים שכאלה לוכדים תמונות (פריימים) מיתוך תיעוד וידאו ומבצעים השוואה צילומים בעזרת טכניקות מתמקדות לגבי פרטים ומאפיינים ייחודיים של החשוד וגופו. גם במקרים שכאלה, של חשודים "ללא פנים" נוכל לאתר סימנים ייחודיים שיש בהם לקבוע התאמה או אי התאמה של חשוד. אם על פי פרטי לבוש מיוחדים, מדידות גובה לחשודים במרחב תוך שימוש בכלים פורנזיים ייחודיים המשמשים לניתוח שכזה, דרך איתור סימנים ייחודיים כגון מבנה גוף, מבנה גפיים, צליעה ייחודית, מומים אחרים, סימני פציעות, קעקועים בגוף וכדומה.

ישנם לא מעט מצבים שבהם ניתן לבצע השוואות לזהות חשודים על מנת לאשש או לשלול חשוד ביחס לתיעוד העבריין שניתפס בתיעוד הזירה המצולמת וגם אז, ככל שמדובר בסימנים ייחודיים יש בממצאים אלה על מנת לחזק כתב אישום, או לזכות נאשם בפלילים.

מאמרים נוספים

פענוח תאונות מתיעוד והפקת סרט שיחזור
תחומי מומחיות

פענוח תאונות מתיעוד

פענוח וניתוח צילומי זירת תאונה (תאונות דרכים, תאונות עבודה, חבלות וכדומה)…
עפ"י הממצאים שתועדו ע"י המז"פ המשטרתי, או כפי שמצויים בחומר ראיות אשר הוגש בתיק בית המשפט. ניתן ללמוד ולנתח את זירת התאונה מהתיעוד הקיים. ניתוח זה יביא לידי הבנת המתרחש וישמש לצורכי קידום תהליכי חקירה ו/או בדיקת טענות הצדדים במשפט. כשנדרש, ניתן גם לתעד צילום שחזור לצורך המחשת וחידוד תוצאות הבדיקה.

להמשך קריאה »
תחומי מומחיות

דוח צפייה

הכנת דוח צפייה מתבצע בד"כ ע"י מומחה משטרתי ו/או ע"י מומחה פרטי מתחום ראיות הוידאו. מטרת דוח הצפייה, (המבוסס בד"כ על תיעוד מצלמות אבטחה, צילומי עדים לרבות מטלפונים סלולרים, מצלמות רכב, תמונות מז"פ ואח'), לשפוך אור על התנהלות הזירה לצרכי חקירה ומשפט.
דוח הצפייה חייב להיות מקצועי, מדויק ומבוסס על ראיות ברורות וחד-משמעיות.

להמשך קריאה »
בדיקות אותנטיות תמונות וצילומים וחשיפת פעולות עריכה וזיוף בהם
תחומי מומחיות

בדיקות אותנטיות תמונות וצילומים

בעזרת כלים (מדעיים) מתקדמים ביותר, ניתן לגלות זיופים ושינויים, שבוצעו בצילומים ותמונות דיגיטליות ע"י מניפולציות עריכה, או לחלופין להוכיח את אותנטיות התמונות והצילומים ולאתר את המידע המוכיח את מקוריותם.
ע"י חקירה יסודית של אותנטיות התמונות והצילומים, ניתן להגיע אל חקר האמת העובדתית(!) ולשלול או לאשר את קבילותן לשמש כראיות בהליכי חקירה ומשפט.

להמשך קריאה »