מעבדת קול

טופס צור קשר

דורון בלדינגר בניתוח ובדיקת אותנטיות להקלטות שמע, מעבדת קול לפיענוח והשוואה וזיהוי קולות דוברים.
מעל 20 שנות ניסיון.
עד מומחה בבתי המשפט.
לייעוץ טלפוני ראשוני ללא התחייבות התקשרו: 054-421-2424, או שלחו הודעת whatsapp נשמח לשמוע מכם.

בדיקות אותנטיות של הקלטות שמע וכמו גם בדיקות להשוואת קול וזיהוי של דוברים בהקלטה, הפכו לאחד הנדבכים החשובים בבדיקת ראיות מוקלטות (שמע) להן נדרש השרות של מעבדת קול.

אם בעבר בעלי דין ניסו לתקוף את הראיה המוקלטת שהוגשה כנגדם רק במישור מקוריות קובץ ההקלטה או האותנטיות שלו כדי להוכיח את טענותיהם כי הקובץ עבר התערבות מאוחרת ע"י עריכה (או "בישול" בשפת העם) ולכן אינו משקף את ההתרחשות כהווייתה, בבואם להתמודד עם הקלטה שלא מצאו בה חשד לפגם, יכול כי יחליטו לבחור בטענה משפטית אחרת ויאמרו "זה לא אני בהקלטה".

מכאן למעשה צצו והתפתחו להם שני מסלולים מקבילים ל"ניגוח" ראיות מוקלטות שהגיש הצד שכנגד:

א). בחינת אותנטיות קובץ ההקלטה, אם במישור הקבילות הפורמלית (עמידת ההקלטה במבחן חוק האזנות סתר), אם במישור הקבילות הטכנית (בעניין עמידת קובץ ההקלטה במבחניי האמינות הטכנית ובשאלה האם מדובר בקובץ אותנטי ומקורי, או האם קיים חשד שמדובר בהקלטה שאינה מקור כלל, או שהיא רק נגזרת חלקית ממקור, ואם במישור הקבילות המהותית ובדיקת תוכן ההקלטה עצמו לגבי רציפות ההקלטה ואף בחינת חשדות לגבי עריכה או "בישול", השמטת מקטעים או חיבור בין הקלטות שונות ו/או תוספות להקלטה קיימת ועוד.

מעבדת קול

ב). בחינת מנוע זיהוי דובר ושאלת זהות הדוברים המוקלטים בהקלטה והדיון בשאלה האם הקול הנשמע בהקלטה, הוא אכן אותו אדם שנטען כי הוקלט בה או לא.

בנקודה זו חשוב לציין כי הכלים אשר ברשותנו המאפיינים מעבדת קול, מאפשרים לנתח גם את תדרי הרטט של מיתריי הקול ובשעה שכך הדבר, אכן יש לכלים אלה יכולות ביומטריות. שכן, גם אם יכול אדם "לשנות" את קולו עד כדי שישמע כקולו של אחר, עדין מדובר רק בשינוי הנובע מעצם השינויים בעוצמת הקול, בקצב הדיבור, בשינויי "תיבת התהודה" ע"י שינוי מבנה הלסטות ו/או צורת הלשון בתוך חלל הפה בתוך כדי דיבור. אך אין באפשרותו של האדם לשנות את תדרי מיתרי קולו השונים מאדם לאדם ותלויים במבנה הפיזיולוגי.

תדרי מיתרי הקול שונים כתלות באורך מיתרי הקול ובמבנה הצורני שלהם וכמו גם גורמים נוספים שונים (למשל כגון המצאות גידול או פוליפים על מיתרי הקול וכדומה). תדרי הרטט של מיתרי הקול הם תוצר, שהוא נתון ביולוגי השונה מאדם לאדם ולכן ככל והמומחה יודע ומבין בכוח הגלום בפרמטרים אלו ומחזיק גם בכלי הבדיקה המתאימים ויודע לעבוד איתם, כן הוא יכול להביא לביהמ"ש תוצאות בעלות ערך ומשמעות רב יותר.

המומחה, דורון בלדינגר, מעבר להיותו משפטן (LL.B), הינו מהנדס אלקטרוניקה בהכשרתו, יוצא הייטק, מהתחום של פיתוח חומרה וככזה, הבנתו וניסיונו הרב בתחום הטכנולוגי, מאפשרים לו לנצל את הכלים הטכנולוגיים החדישים המאפיינים מעבדת קול מתקדמת ברמות הגבוהות ביותר ולהגיע אל חקר האמת גם בתחום זה.

מאמרים נוספים

חילוץ הקלטות מסלולאר ומרשת האינטרנט
תחומי מומחיות

חילוץ הקלטות מסלולאר ומרשת האינטרנט

כיום, רבות מההקלטות מבוצעות דווקא תוך שימוש במכשירי סלולאר הזמינים לכל ומתעדים הכל. מידע רב של צילומים והקלטות מועלה ע"י המשתמשים השונים והוא זמין ברשתות החברתיות ובאינטרנט. לעיתים מדובר במידע רב ערך לשם פענוח זירות עבירה או לשם הוכחת טענות משפטיות אשר מעלים הצדדים להליך משפטי.

ברשותנו היכולת לחלץ מידע זה וכמו כן לגבות ולתעד אותו בצורה ראויה ואמינה מבחינת קבילותו המשפטית לשמש כראייה בביהמ"ש ו/או לצורך קידום חקירות משטרה.

להמשך קריאה »
פענוח תאונות מתיעוד והפקת סרט שיחזור
תחומי מומחיות

פענוח תאונות מתיעוד

פענוח וניתוח צילומי זירת תאונה (תאונות דרכים, תאונות עבודה, חבלות וכדומה)…
עפ"י הממצאים שתועדו ע"י המז"פ המשטרתי, או כפי שמצויים בחומר ראיות אשר הוגש בתיק בית המשפט. ניתן ללמוד ולנתח את זירת התאונה מהתיעוד הקיים. ניתוח זה יביא לידי הבנת המתרחש וישמש לצורכי קידום תהליכי חקירה ו/או בדיקת טענות הצדדים במשפט. כשנדרש, ניתן גם לתעד צילום שחזור לצורך המחשת וחידוד תוצאות הבדיקה.

להמשך קריאה »
חוות דעת מומחה
תחומי מומחיות

חוות דעת מומחה

עדות מומחה מוגשת לביהמ"ש בכתב, כמסמך חוות דעת מסודר עפ"י פקודת הראיות.
המומחה מצהיר כי חוות דעתו שבכתב, כמוה כעדות מעל דוכן העדים.
והצד השני במשפט רשאי לבקש לחקור את המומחה בחקירה נגדית.

להמשך קריאה »
שרותי צילום מקצועי להוכחת נזקים ותיעוד שיחזור
תחומי מומחיות

שרותי צילום מקצועי להוכחת נזקים ותיעוד שיחזור

צילום מקצועי להוכחת נזקים, מקובל בתיקים כגון: תביעות ביטוח, רשלנות רפואית, ליקויי בנייה, שריפות וכדומה.
הפקת סרט שחזור זירה מקובל בתאונות דרכים, שריפות ותיקים פליליים מורכבים.
אנו יוצאים לשטח ומצלמים שיחזור של הזירה, לאחר שניתחנו אותה עפ"י מצלמות אבטחה וראיות שונות שקיבלנו. אנו מפיקים סרטון שיחזור זירה אשר מבהיר נקודות שנויות במחלוקת וזה מוגש לביהמ"ש ביחד עם חוות דעת המומחה.

להמשך קריאה »