פוליטי – פרשת ההצבעות הכפולות בכנסת (יחיאל חזן – רוני בראון)

טופס צור קשר

בנובמבר 2008 פרסם העיתון "ידיעות אחרונות" צילומי וידאו בהם נראה גם חבר הכנסת רוני בר-און כשהוא מצביע במקומה של חברת הכנסת גבריאלי‏‏. בר-און טען כי להבדיל מחברי הכנסת האחרים, שהצביעו במקום חברי כנסת שלא נכחו במליאה, הצביע הוא ברשותה של חברת הכנסת גבריאלי, שנכחה במקום אך לא הספיקה להצביע. בעקבות הפרסום, פנה חבר הכנסת צבי הנדל ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להורות על חקירת המקרה‏‏.

עקב הממצאים חדשים אשר נחשפו בפרשה ביקש יחיאל חזן באמצעות עורך דינו עו"ד אשר חן, ערעור נוסף ומשפט חוזר. באמצעות חוות דעת מקדימה של דורון בלדינגר, התקבלה בצו בית משפט קלטת המקור של מליאת הכנסת מיום הפרשה 28.05.03 באולפננו לצורך בדיקת רצף הארועים.

לאחר שזו עברה שיפור סאונד והגברת קולות הדוברים הרלוונטיים, נחשפו פרטים חשובים נוספים. לבקשתו של יחיאל חזן הוגשה חוות דעת המפרטת את תזמוני קלטת הוידאו בא נצפה בברור ח"כ בראון מצביע במקומה של גבריאלי וכמו כן תמלול הסאונד המוגבר של הדברים אשר נאמרו במליאה לאחר הצבעה זו (ולפני ההצבעה המיוחסת לחזן) בניהם דברים שאמר ח"כ ליצמן המעוררים תהיות לגבי אמינות עדותו בפרשה.

בפברואר 2009 הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי אין תשתית ראייתית לפתיחת חקירה פלילית נגד בר-און, וכי ממצאיו יועברו לוועדת האתיקה של הכנסת.

ביולי אותה שנה, 9 ימים בלבד אחרי שהוגשה חוות הדעת בעניין (5.7.09), קיבלה ועדת האתיקה את החלטתה בעניין. הוועדה קבעה כי היא רואה בחומרה רבה את התנהלותו של בר-און במהלך ההצבעות ובעת חקירתו במשטרה, וכן כי כהונתו כיושב ראש ועדת הכנסת שדנה בענייניהם של חזן וגורלובסקי הציבה אותו בניגוד עניינים. עם זאת, החליטה הוועדה להסתפק בעונש של נזיפה חמורה, בשל חלוף הזמן מהאירועים ובשל העובדה שכיום החומרה שבהצבעה כפולה ברורה לכל, ואין צורך בענישה הרתעתית.

החלטת ועדת הכנסת מס' 6/18 בעניין חבר הכנסת רוני בר-און, מיום 14.7.2009

פוליטי - פרשת ההצבעות הכפולות בכנסת (יחיאל חזן - רוני בראון)

מאמרים נוספים

הרהורים על צדק - מדיניות הענישה ושיקול הדעת השיפוטי בגזירת הדין
מאמרים

הרהורים על צדק – מדיניות הענישה ושיקול הדעת השיפוטי בגזירת הדין

18/06/2013

על שיקול הדעת השיפוטי הרחב שעומד בפני שופטי ביהמ"ש בבואם לגזור את עונשו של נאשם, שהורשע בפלילים, תוך ציון דוגמאות מפסקי דין המצביעים על הבדלים משמעותיים אלו המביאים לחוסר שוויון בענישה ואיך כל אילו מביאים את האזרח אשר נושא את עיניו למוצא פסיקתו של ביהמ"ש לשוב ולהרהר בתקווה ובכאב הרהורים על צדק.

להמשך קריאה »
הדם אותו דם, ההבדל הוא באדם.
מאמרים

פטירתו של החוק בישראל

26/05/2011

לאחר כשלושה חודשים, בג"צ החליט לדחות את העתירה שהוגשה בעניין תיק הרצח של תאיר ראדה ז"ל, למרות שבפועל לא הפרקליטות ולא בג"צ מצאו לנכון להשיב לגופו של עניין על אף אחת מהטענות הרבות שעלו בעתירה.

להמשך קריאה »
קריסתה של מערכת המשפט בישראל
מאמרים

קריסתה של מערכת המשפט בישראל

07/01/2011

למרות המחשבה המוטעית, כאילו בראש הפירמידה של מערכת המשפט בישראל, עומדים שר המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה, התברר לאחרונה באופן מוחשי, שדווקא פרקליטות המדינה היא זו שמנהלת את מערכת המשפט והצדק במדינת ישראל.

להמשך קריאה »